O mnie

Karolina Jurga

Od 2006 roku każdego dnia szukam klucza do świata moich podopiecznych. Setki drzwi otworzyłam, przez które zostałam zaproszona do dalszego odkrywania osoby i tego kim była przed diagnozą i kim jest w chorobie.  Każdego dnia nowe wyzwanie. Kilkanaście lat misji. 

Bez osobistego spotkania z osobą z demencją, w różnych sytuacjach trudno jest mówić o tej chorobie i rozumieć świat osób chorych a tym samym dawać wsparcie rodzinom i osobom bezpośrednio zaangażowanym w opiekę. Dlatego też pracowałam w różnych miejscach: w Domu Dziennego Pobytu, w Domu opieki, w domu osoby chorej, w swoim gabinecie. We wszystkich nich dotychczas realizuję swoje powołanie.

Zaufało mi wiele firm, stowarzyszeń, fundacji z którymi współpracowałam dzieląc się wiedzą, doświadczeniem własnym i zdobytym , wsparciem.

Prowadzę terapię osób żyjących z demencją a także wspieram rodziny opiekujące się osobami chorymi. Setki spotkań z osobami chorymi, tysiące godzin rozmów z opiekunami, prowadzone badania neuropsychologiczne dały mi ogrom doświadczenia i wiedzy. Zaczęłam skupiać się na diagnostyce i prowadzeniu kursów dla opiekunów, jak rozmawiać z osobą cierpiącą z powodu demencji? Czym jest choroba Alzheimera? Co robić, by spowolnić postęp choroby i złagodzić objawy? Aż w końcu jak zadbać o siebie, by samemu nie stać się pacjentem?

Jestem psychologiem z doświadczeniem neuropsychologicznym, ukończyłam dwuletnie szkolenie z psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, także specjalizację z neuropsychologii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

Odbyłam staże kliniczne w warszawskich klinikach m.in. na oddziałach neurologii, onkologii, psychiatrii, neurochirurgii. Zrealizowałam liczne kursy, szkolenia prowadzone przez cenionych neuropsychologów.

Przeszłam certyfikację trenerską SCI (Swedish Care International) prowadzoną zgodnie z wytycznymi i standardami Fundacji Stiftelsen Silviahemmet.

Fundacja ta założona została założona w 1996 roku  przez Jej Wysokość Królową Szwecji Sylwię. Kwestia opieki nad pacjentami z demencją była szczególnie bliska sercu Królowej Sylwii, ponieważ Jej mama chorowała na pewną postać demencji. Od samego początku celem Fundacji Silviahemmet było szerzenie wiedzy oraz rozwój kompetencji ludzi bezpośrednio opiekującymi się osobami z demencją. 

Spotkanie z JW Królową Szwecji Sylwią. źródło str. Medicover. PAP/Jakub Kamiñski

 

W 2015 roku zrealizowałam projekt społeczny DBAJ O PAMIĘĆ dotyczący profilaktyki zaburzeń pamięci i wczesnego diagnozowania demencji. Jego owocem była publikacja o tym samym tytule „Dbaj o pamięć”. Realizując projekt jeszcze bardziej zobaczyłam ogromną potrzebę działań społecznych mówiących o objawach choroby Alzheimera, aktywizujących pacjentów i wspierających rodziny.

 W 2016 roku stworzyłam film edukacyjny ZROZUMIEĆ ALZHEIMERA, który pozwala spojrzeć na świat oczyma osoby chorej na Alzheimera. Zaprojektowałam specjalne gogle, dzięki którym opiekunowie mogli doświadczyć codziennych trudności, z jakimi zmagają się osoby żyjące z demencją. W ramach tego projektu wydałam poradnik Zrozumieć Alzheimera omawiający problematykę choroby.
      

Prowadząc ten blog pragnę podzielić się tym, czego nauczyły mnie osoby cierpiące z powodu demencji i ich rodziny. W tym blogu chcę skupić się na codzienności osób chorych i wskazówkach dla opiekunów jak tą codzienność przeżywać. Chcę to robić z Miłością 

Prywatnie, szczęśliwa mama Oliwii. Każdego dnia z wdzięcznością zachwycam się pięknem tego świata mając ufność w Bogu. Pasjonatka tańca, muzyki, podróży.

Każdej osobie bezpośrednio opiekującej się bliskim z demencją lub osobie, która zdecydowała się na przeprowadzenie bliskiego do domu opieki, chcę powiedzieć, JESTEŚ DOBRYM CZŁOWIEKIEM.