„ON ROBI MI TO NA ZŁOŚĆ”

💬👥 Dlaczego tak łatwo o nieporozumienia? Jak mówić, a czego unikać rozmawiając z osobą z demencją? O co zadbać, by ułatwić osobie chorej zrozumienie tego, co chcemy przekazać?
📻 Rozmawialiśmy o tym z panem Mariuszem Dorotem podczas audycji „Dom spokojnej starości” w Radiu Warszawa.
Zapraszam do wysłuchania i podzielenia się w komentarzu swoimi doświadczeniami /sposobami komunikowania się. Poniżej link do audycji

„DROGOWSKAZY”

black condenser microphone

Kochani,  dziś w radiu Eska ROCK rozmawiałam z Michałem Poklękowskim o demencji – w tym o miłości, codzienności i wyzwaniach osób towarzyszących bliskim z demencją. ❤️

Duża dawka informacji, doświadczeń, wskazówek – zapraszam do posłuchania i wzięcia dla siebie tego, co będzie pomocne – na ten moment choroby Twojego bliskiego , w którym jesteście.

Poniżej nagranie audycji:

Ściskam,

Karolina

ROZMOWA W RADIU WARSZAWA

Mojej misji ciąg dalszy… tym razem z Radiem Warszawa.
🎙 W audycji „Dom spokojnej starości”, prowadzonej przez Pana Mariusza Dorota, rozmawialiśmy o emocjach i myślach, jakie rodzą się na początku diagnozy „To Alzheimer…”.
🗨 Nawet jeśli nie dotyczy to bezpośrednio Ciebie, rozejrzyj się dokoła -być może w Twoim bliskim otoczeniu jest osoba w takiej sytuacji tylko o tym nie mówi… ze wstydu!
🤯 1500 myśli na godzinę, to normalne:
➡Powinnam była zauważyć to wcześniej!
➡Co teraz będzie?
➡Jak pogodzę pracę z opieką?
➡Dlaczego mnie to spotkało?
➡Kto mi pomoże?
➡Przecież miało być inaczej.
➡
Posłuchaj, jak to wszystko ogarnąć 🧡💪Poniżej link do audycji:
https://soundcloud.com/radio-warszawa/dom-2021-03-11
Ściskam,
Karolina

MOJA MISJA – MÓWIĆ GŁOŚNO O DEMENCJI I WYZWANIACH OPIEKUNÓW

Kochani, żaden ze mnie marketingowiec 🙈 ale na szczęście nie o to tu chodzi ☀️💪

Dzięki Wam drodzy Opiekunowie i dla Was będę głośno mówić o demencji i różnych stanach osób wspierających chorego❣️ To moja misja i powołanie!
🤷‍♀️ Opieka nad starszym rodzicem lub współmałżonkiem jest prosta i oczywista… dopóki samemu tego nie przejdzie się.
🌪 Bycie Opiekunem osoby z demencją to jak bycie pilotem samochodu prowadzonego przez świeżo upieczonego kierowcę… na drodze w Indiach.
Mówmy razem o demencji! 🧡
Małgorzata Ohme i Filip Chajzer dziękuję za rozmowę 🌷
Całą rozmowę w Dzień dobry TVN zobaczysz tutaj

ZWYCIĘSTWO MIŁOŚCI

brown rock formation during daytime

Święta Wielkanocne to zwycięstwo Miłości.

Życzę Wam aby na co dzień Miłość zwyciężała w Waszych domach i sercach, abyście potrafili być „tu i teraz” bez lęku o przyszłość, równowagi między tym, czego pragniecie, a co „musicie” i dystansu – żeby umieć odpuścić!

Wesołego Alleluja!  ❤ 🐣🌷

WSKAZÓWKI I ĆWICZENIA WSPIERAJĄCE PAMIĘĆ-pdf

W 2020 roku wraz z Fundacją Projekt Starsi realizowałam projekt „Pamięć Zadbana” w ramach, którego prowadziłam wykłady dotyczące pamięci, treningi pamięci i indywidualne przesiewowe badania pamięci.

Wiele osób zadaje mi pytanie „Co robić, aby wspierać pamięć”, „Gdzie się zgłosić, kiedy zauważę niepokojące sygnały związane z zapominaniem?”, „Czy każde zapominanie, to już Alzheimer?”, „Kiedy udać się do lekarza i do jakiego?”, „Jaka jest różnica między Alzheimerem a demencją?”. To naturalne, że wraz z wydłużającym się życiem, chcemy najdłużej pozostać sprawni intelektualnie i wiedzieć, co może pomóc jak najdłużej utrzymać sprawność umysłową. W niniejszej publikacji starałam się w praktyczny sposób odpowiedzieć na pytania, które najczęściej słyszę podczas spotkań z osobami starszymi i rozwiać wątpliwości. Chciałam także zainspirować do co dziennego treningu pamięci poprzez opisanie przykładowych ćwiczeń.

Opisane w publikacji wskazówki jak i ćwiczenia można wykorzystać do aktywizacji osoby z demencją. Z pewnością niektóre ćwiczenia będą wymagały modyfikacji w zależności od zaawansowania procesu otępiennego. Niech służą inspiracji.

Publikacja w formacie pdf. do pobrania TUTAJ.

 

ZROZUEMIEĆ ALZHEIMERA

Film Zrozumieć Alzheimera jest próbą pokazania tego, jak widzi świat osoba z demencją. Wiele rodzin zastanawia się, czy to Alzheimer, demencja, czy może łagodne zaburzenia poznawcze? Wielu opiekunów zadaje pytanie, jak radzić sobie w obliczu choroby? Gdzie szukać pomocy? Jak reagować na zachowanie chorego? „Pragnę, by film był choć w części odpowiedzią na powyższe pytania. By niósł większe zrozumienie dla zachowań osoby chorej. By inspirował do dalszego poznawania demencji i tym samym budowania relacji między osobą chorą a opiekunem.

Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć film „Zrozumieć Alzhiemra”.

JESZCZE CHWILA… I ZWARIUJĘ!

green sprout growing between re-bars

Wielu opiekunów osób z demencją boryka się z poczuciem winy związanym z reakcjami, o które nigdy wcześniej by siebie nie posądzili. Wyrzutami sumienia, że nie dość dobrze opiekują się swoim bliskim. Niepewnością: „Czy dobrze robię?”, „Czy to dobra decyzja”, „Czy tego chciał(a)by moja mama/tata?”.

W poniższym linku kilka słów otuchy ode mnie …
Choroba Alzheimera z perspektywy opiekuna – Być zdrowym (byczdrowym.info)

ŚWIĄTECZNY CZAS

white candle lamp

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzę dobrego i zdrowego świętowania! Niech Pan Bóg, który przychodzi w Małym Jezusie będzie siłą, oparciem, nadzieją.

Życzę Ci…
…ufności,
…zachwytu,
…humoru,
…odpoczynku,
…dziecięcej radości,
…czasu duchowego zatrzymania,
…zadziwienia pięknem świata (tym bardziej, jeśli przeżywasz czas, kiedy myślisz inaczej),
…pokoju w sercu,
…wiary, że jesteś dobrym człowiekiem
…pewności, że to, co robisz jest ważne i że Ty jesteś ważny!

Dobrego czasu, Karolina Jurga

ROLLERCOASTER EMOCJONALNY OPIEKUNA

teal and orange space shuttle
21 września to Światowy Dzień Choroby Alzheimera, choroby, która dotyczy całej rodziny. Chciałabym zwrócić się przede wszystkim do opiekunów: „Te wszystkie skrajne emocje, które przeżywasz, te wszystkie myśli, których się wstydzisz, są normalne! Przeżywa je 99% opiekunów, których poznałam, podczas mojej 14-to letniej pracy zawodowej.”
➡Mów głośno o tym, co przeżywasz.
➡Zaakceptuj, że jeśli miewasz chęć aby trzasnąć drzwiami i już nie wrócić, nie oznacza, że jesteś złym człowiekiem. Jest to wynik długotrwałej, wykańczającej sytuacji. Nie zwariowałeś. To normalne.
➡ Pozbądź się poczucia winy, że nie wystarczająco dobrze opiekujesz się swoim bliskim. Robisz to najlepiej jak możesz na danym etapie swojego życia.
➡Czas najwyższy przestać myśleć, że jesteś w tym sam i że ze wszystkim musisz radzić sobie samodzielnie.
➡Szukanie pomocy nie oznacza porażki w opiece, przeciwnie jest to wyraz miłości do swojego bliskiego i samego siebie.
Wszystkim opiekunom, życzę dużo miłości do samego siebie i pewności, że JESTEŚ DOBRYM CZŁOWIEKIEM. A wszystkie osoby chore – mocno przytulam ❤
P.S. Więcej o tym, co robić, aby się w tym wszystkim odnaleźć i nie zwariować, przeczytasz w wywiadzie, którego udzieliłam:
Tytuł mocny, treść mam nadzieję przynosząca nadzieję i otuchę.  Podziel się proszę swoimi wrażeniami, na temat treści wywiadu, w komentarzach pod tym postem.