CZY CZAS PANDEMII MOŻE BYĆ SZANSĄ NA POPRAWĘ SYTUACJI OSÓB STARSZYCH?

Z psychiatrą i psychogeriatrą Prof. Tadeuszem Parnowskim i lekarzem geriatrą Dorotą Łukaszuk rozmawialiśmy w 2014 roku i temat nadal aktualny. Być może czas pandemii, spowolnienia, zatrzymania będzie lekiem dla wielu relacji? Posłuchaj całej audycji.

Tak czytamy na stronie Polskiego Radia zapowiadającej audycję:

„Narzekanie mamy we krwi, jednak zła sytuacja polskich seniorów wydaje się mieć inne podłoże. Czy Polska nie jest krajem dla starych ludzi? Dlaczego tak mało osób w naszym kraju jest szczęśliwych w jesieni życia? Czytaj dalej…

Narzekanie mamy we krwi, jednak zła sytuacja polskich seniorów wydaje się mieć inne podłoże. Czy Polska nie jest krajem dla starych ludzi? Dlaczego tak mało osób w naszym kraju jest szczęśliwych w jesieni życia?
Psychiatra prof. Tadeusz Parnowski tłumaczy, że problem seniorów ma szersze podłoże związane m.in. z: ekonomią, izolacją społeczną, niedostosowaniem państwa do potrzeb ludzi starych. Lekarz mówi, że w populacji tych osób 80 proc. cierpi na chorobę somatyczną (najogólniejszą klasyfikacją chorób jest ich podział na choroby somatyczne i psychiczne – przyp. red.). Część z nich może mieć depresję, choć dokładna liczba nie jest znana. – Nikt tego nie liczy, mamy tylko dane wyrywkowe. Nie ma żadnego programu stymulowanego przez państwo, który by sprawdził, ile jest w ogóle różnych chorób u osób w podeszłym wieku – wyjaśnia psychiatra.
Psycholog Karolina Jurga mówi, że wiele starszych osób najbardziej potrzebuje rozmowy i czasu, a to mogą im podarować młodsi członkowie rodziny. – Być może dlatego osoby starsze często mówią o chorobach, bo jest to element zwrócenia na siebie uwagi. Gdy jest tylko chęć porozmawiania, potrzeba akceptacji, to bardzo często nie ma czasu – tłumaczy psycholog.

Z raportu ONZ na temat poziomu życia seniorów w 91 krajach świata „Global Age Watch Index” wynika, że Polska zajęła 62 miejsce wśród badanych krajów  i 7 miejsce od końca w Europie. Najgorzej wypadła ocena naszego systemu opieki zdrowotnej: zajmujemy na świecie czwarte miejsce od końca! Zaś na pytanie „czy twoje życie ma sens?” twierdząco odpowiedziało tylko 60 proc. Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Jak rząd traktuje osoby starsze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *