Wstęp
Zachowanie bliskiej Ci osoby coraz częściej Cię zaskakuje? Może nie rozpoznajesz już w nim tej samej osoby, którą znałeś od lat? A może cała ta sytuacja spadła na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Niby wszystko było w porządku: przecież każdemu zdarza się roztargnienie, każdy czegoś zapomina, zwłaszcza w starszym wieku. Dzień za dniem mijał, aż w końcu uświadomiłeś sobie, że naprawdę coś jest nie tak.
Podejrzewasz u bliskiego początki demencji, ale on nie chce nawet rozmawiać o wizycie u lekarza, która mogłaby rozwiać Twoje wątpliwości i Wam pomóc. Nie wiesz, co robić, kiedy złości się, zaprzecza, wycofuje, a Ty słyszysz:
„Zostawcie mnie w spokoju!”, „Nie jestem wariatem!”, „Nie idę do żadnego lekarza!”.
Teraz próbujesz odnaleźć się w nowej sytuacji – czasem jesteś zagubiony, czasem przerażony, a czasem po prostu bardzo, bardzo zmęczony.
Mam wrażenie, że nic nie mogę zrobić… nie wiem, jak mam mamę zmobilizować do badań. Na wszystko reaguje złością – czuję się jak w potrzasku.
Maria, córka towarzysząca mamie z początkowymi objawami demencji
Jeśli to brzmi znajomo – jesteś w dobrym miejscu. Poradnik ten powstał z myślą o Tobie – o kimś, kto na co dzień opiekuje się bliskim z początkowymi objawami demencji i staje przed wieloma trudnymi decyzjami. Niewielu wie, że częstym wyzwaniem jest tak prozaiczna na pozór rzecz, jak pójście z chorym do lekarza. Zdarza się, że bezskutecznie próbujesz przekonać kogoś, aby wybrał się na wizytę lekarską. To wbrew pozorom nie jest łatwa rozmowa.
Może Ci towarzyszyć poczucie bezradności, lęk przed konfliktem, smutek, a czasem złość. To normalne odczucia w tej sytuacji.
Chciałabym jednak, abyś nie obwiniał siebie, że wcześniej nie zauważyłeś symptomów lub że zareagowałeś za późno. Rozpamiętywanie rzeczy minionych albo życie przeszłością będzie Cię jedynie „dołować”.
Chcę, żebyś wiedział to już teraz: JESTEŚ DOBRYM CZŁOWIEKIEM i to, co robisz, JEST WAŻNE.
W tym poradniku nie znajdziesz „złotych formuł”, które zawsze działają. Ten przewodnik:
- pomoże Ci zrozumieć, co przeżywa osoba z początkowymi objawami demencji, co dzieje się w jej umyśle i jak rozmawiać, by nie naruszyć jej autonomii, a jednocześnie zatroszczyć się o jej zdrowie;
- dostarczy Ci konkretnych, opartych na doświadczeniu wskazówek, jak przygotować się do rozmowy o wizycie u lekarza, jak ją skutecznie poprowadzić i jak radzić sobie z oporem Twojego bliskiego;
- będzie także wsparciem dla Ciebie – bo Twoje emocje też się liczą! Dlatego znajdziesz tu przestrzeń na zatrzymanie się, przyjrzenie się swoim uczuciom oraz kilka ćwiczeń, które pomogą Ci lepiej zadbać o siebie w tej trudnej relacji.
Rozmowa o wizycie u lekarza to często początek nowej drogi i warto zadbać, by był to początek oparty na zrozumieniu i wzajemnym szacunku. Wierzę, że treść tego poradnika będzie dla Ciebie przydatnym drogowskazem w tym nowym czasie.